Spíkri konferencie / Panel 03
Juraj Hipš
Juraj Hipš
Nezisková organizácia Živica
Vyštudoval filozofiu a estetiku na Filozofickej fakulte UK a po skončení štúdia pracoval ako kurič a stredoškolský učiteľ. Na niekoľkých základných a stredných školách vyučoval environmentálnu výchovu a náuku o spoločnosti. Juraj pôsobil aj ako vysokoškolský učiteľ na svojej alma mater. Tento rodený Bratislavčan, ktorý od svojich pätnástich rokov pôsobí v neziskovom sektore, sa v roku 2005 presťahoval na lazy, kde zakladal prvú komunitnú školu a stál pri zrode Vzdelávacieho centra Zaježová. Je zakladateľom Sokratovho inštitútu pre nadaných mladých ľudí a Komenského inštitútu pre pedagogických lídrov. S manželkou a tromi deťmi žije na Zaježovej. Vo voľnom čase rúbe drevo na zimu.
Danka Bodnárová
Danka Bodnárová
Robin Street Food
Pôvodne vyštudovaná architektka košickej fakulty umení TUKE, dnes mladá podnikateľka, ktorá v Košiciach prevádzkuje od roku 2016 pouličný „food truck“ pod názvom Robin Street Food. Danka je tiež členkou občianskeho združenia Východné pobrežie, ktoré sa aktivizuje v oblasti kvality života rôznych mestských sídiel. Je spoluautorkou kníh Gemer je vesmír a Atlas sôch. Do podnikania v oblasti gastrosegmentu sa pustila ako úplný amatér v tomto obore a túto prekvapivú voľbu odôvodňuje najmä tým, že jedlo je podľa nej nástroj na zlepšenie nálady a vytrhnutie z bežného stereotypu. Okrem toho bolo jej cieľom aj spájanie ľudí a budovanie komunity. Časom sa Danke podarilo z amatérskej firmy vybudovať úspešnú značku, ktorá je dnes okrem bežnej prevádzky súčasťou tých najväčších festivalov a iných eventov.
Karolína Jankivová
Karolína Jankivová
Jankiv Siblings
Prešovčanka, ktorá spolu s bratom Michalom pretvorila svoj sen na skutočnosť. Karolína a Michal chceli mať od detstva v rukách tradičné remeslo a vybudovať si vlastnú módnu značku. Dnes sa obaja naplno venujú veľmi unikátnej a starodávnej technike plisovania látok. Spôsobu akým to robia, sa na Slovensku nik iný nevenuje. Inšpiroval ich jazykový pobyt v New Yorku, kde sa nosí najmä inakosť v obliekaní. Následne smerovali ich kroky na Technickú univerzitu v Liberci, kde študovali výrobu odevov, no na ich vkus tam bolo príliš mnoho teórie a málo praxe, preto školu po prvom semestri opustili a prihlásili sa na učilište, tiež v Liberci. Tam sa naučili všetko o krajčírskom remesle, no ich túžba ísť ďalej a naučiť sa o starodávnych technikách čo najviac im naďalej nedávala spávať. Postupne našli pamätníkov, ktorí ich učili skladať látky, zakúpili historické formy a denne sa učili systémom pokus, omyl. Technika plissé sa stala súčasťou ich života. Úsilie sa však oplatilo a dnes sa súrodenci môžu pochváliť úspešnou značkou, prominentnými zákazníkmi nielen zo Slovenska, ocenením za najlepší dámsky výrobok roka na výstave v Trenčíne i spoluprácou s módnymi návrhármi.
Jaroslav Pčola
Jaroslav Pčola
Reinter
Pochádza zo Sniny, vyštudoval ekonómiu v Prahe a vrátil sa do Humenného, kde podniká spolu s rodinou. Ako absolvent Sokratovho inštitútu je presvedčený, že každý jednotlivec dokáže výrazne ovplyvniť svoje okolie. Jaro založil unikátnu šachovú kaviareň Check#Mate!, v ktorej je obvykle plno aj napriek tomu, že sa nachádza v priemyselnej zóne. Niekedy trochu sarkasticky rozpráva o tom ako je možné uspieť v susedstve mäsokombinátu a kovovýroby: “Nachádzame sa v Humennom na okraji mesta. Rád sledujem, ako ľudia absorbujú túto informáciu. Často cítim, ako si v duchu hovoria, že je to koniec sveta. Mnohí zákazníci sa však po jednej návšteve v našej kaviarni udomácnili. Chodia ku nám s priateľkami, obchodnými partnermi alebo aj sami – manažéri s notebookmi. Nerušene pracovať, dojednať dôležitý obchod alebo sa bozkávať. Je totiž veľa vecí, ktoré sa najlepšie robia práve na konci sveta.”
TUKE IT VALLEY PROGRESS PROMOTION KOŠICE
PRO EDUCO FRESH PLUS UPJŠ
VISIT KOŠICE KOŠICE REGION TURIZMUS APOLIS
KOŠICE DNES ŠKOLSKÝ SERVIS FUN RADIO
ORGANIZÁTOR

Progress Promotion Košice, s r.o.
Vrátna 498/6, 040 01 Košice, Slovenská republika


ZAVOLAJTE NÁM

M: +421 (911) 700145
T: +421 (55) 6228282